Kakav si kao dete, takav će ti uglavnom biti i život!
Beograd, 07. Mart 2017. PR Objave: Obaveštenje -
U sklopu akcije Coca-Cola Bloggers Network Adria blogerka Aleksandra Birta Ilić je napisala tekst Sada je pravi trenutak za detoks vašeg tela i uma. Možda će vas čuditi što ovakav naslov čitate na mom blogu. U svojim tekstovima ja uvek naglašavam koliko je važno da konstantno radimo na sebi i da se prilagođavamo promenama koje nam život donosi. Učimo i menjamo se dok smo živi.
U sklopu akcije Coca-Cola Bloggers Network Adria blogerka Aleksandra Birta Ilić je napisala tekst:
Sada je pravi trenutak za detoks vašeg tela i uma
Možda će vas čuditi što ovakav naslov čitate na mom blogu. U svojim tekstovima ja uvek naglašavam koliko je važno da konstantno radimo na sebi i da se prilagođavamo promenama koje nam život donosi.
Učimo i menjamo se dok smo živi.
Priznaću vam, takav naslov sam delimično stavila i da bih vas zaintrigirala i naterala da pročitate sve što ovim povodom imam da vam kažem.
KAKO TO DETINJSTVO UTIČE NA KVALITET NAŠEG ODRASLOG ŽIVOTA?
Još je Frojd pričao o tome kako se naša ličnost formira u prvih 5 godina života. Ta teorija danas je delimično prevaziđena, jer nije “sve gotovo” kada prođe naš 5. rođendan. Međutim, zadržana je ideja o tome da su prve godine života izuzeno važne za građenje našeg ponašanja, navika i odnosa prema ljudima i životu.
Ulaganje u rani razvoj je praktično najbolja investicija koju možemo imati da dođemo do funkcionalnog pojedinca i zdravog društva.
To je primetio na primer Novak Đoković koji sa svojom Fondacijom ulaže u brojne projekte vezane upravo za rani razvoj.
Kao profesionalac koji radi sa mladima takođe naglašavam važnost ulaganja u aktivnosti koje se tiču prvih godina života. U našoj državi se nažalost uglavnom bavimo problemima mladih u pubertetu ili kod ljudi u odraslom dobu.
Nije nemoguće ni tada rešiti neke probleme, ali:
Uvek je lakše vatru gasiti dok još iskri, nego kad se već rasplamsala!
I dok tako čekamo da se dese neke globalne promene oko nas, hajde da vidimo na šta to kao pojedinci možemo obatiti pažnju i učiniti da odrasli život nama i našoj deci bude što lagodniji.
Karakter i temperament – da li na njih možemo uticati?
Temperament je deo nasleđa koje dobijamo po rođenju, dok je karakter nešto što se uči.
Temperament je u stvari način na koji emocionalno reagujemo.
Da li je osoba impulsivna i teško kontroliše afekte, ili je mirna i retko izražava osećanja – to sve zavisi od temperamenta.
Ako je neko sklon optimizmu, a neko opet stalno tugaljiv i lošeg raspoloženja – to je opet sve zbog temperamenta.
Da li se to može menjati? Pa, teško.
Međutim, karakter je taj na koji možemo uticati. To su osobine poput odlučnosti, hrabrosti, odgovornosti, iskrenosti, tolerancije, humanosti. Karakter je praktično vezan za našu moralnost i volju.
Ukoliko vam neko kaže da je MORAO nešto da uradi, da je MORAO nešto da prećuti ili NE URADI, jer je on “prosto takav”, znajte da laže i sebe i vas.
Ta osoba to nije ŽELELA da uradi. I to ubuduće može promeniti, ukoliko bude htela!
O temperamentu i načinima kako sa njim u vaspitanju puno informacija možete naći kod Žane i Marine na sajtu i na njihovim predavanjima.
Ovo je samo deo teksta. Ceo tekst možete pročitati na aleksandrabirta.com/detinjstvo-utice-na-odrasli-zivot/